АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫКLANG
Київ: 13°C
Харків: 11°C
Дніпро: 13°C
Одеса: 16°C
Чернігів: 13°C
Суми: 11°C
Львів: 14°C
Ужгород: 15°C
Луцьк: 15°C
Рівне: 16°C

Російський олігарх Олексій Федоричев нівроку нажився на українському «зерновому коридорі»

Читать на русском
Російський олігарх Олексій Федоричев нівроку нажився на українському «зерновому коридорі»
Російський олігарх Олексій Федоричев нівроку нажився на українському «зерновому коридорі»

Масштабну аферу провернули за допомогою підставних фірм.

Знову почалися розмови навколо зернової угоди. Але в Україні досі триває слідство щодо несплати мільйонних податків державі компаніями ТОВ "ТОЛАНС", ТОВ "ЛІВІОН", ТОВ "ІНТЕГРА ЛАЙТ", ТОВ "МЕНТІ", які вивозили зерно через Одеський порт. До того ж двічі підсанкційний російський бізнесмен Олексій Федоричев, який є власником ТОВ "ТІС-Зерно" та ТОВ "ТІС-Міндобрива", заробляє десятки мільйонів на українському зерні.

Аналітики СтопКора спробували розібратися, що це за компанії, як вони працюють на зерновому ринку України та чому на маніпуляції в одеському порту заплющувала очі митниця?

У ході саміту ООН президент Туреччини Реджип Ердоган повідомив президенту України Володимиру Зеленському, що вже почав працювати щодо відновлення "зернової угоди" та розглядає новий механізм, про це на початку липня написали ЗМІ. Для нашої держави це дуже важливе питання, адже підприємці матимуть змогу продати зібрані зернові, а держава отримає у скарбницю такий необхідний під час військового стану податок. Але хотілося б, щоб держава знову не залишилася майже ні з чим, як минулого разу. Україну після попередньої "зернової угоди" штормило понад рік - Польща, Румунія, Угорщина, Болгарія та Словаччина відмовилися від імпорту наших зернових, відбулися протести фермерів, перекриття пропускних пунктів на кордонах, висипання зерна з вагонів, смерть українських шоферів у чергах пропускних пунктів.

З 1 травня 2023 року Туреччина запровадила мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема з України. Тобто українське зерно зібране потім і кров’ю, до речі кров’ю навіть не в переносному значенні, тому що фермери під ракетними обстрілами рятували свій урожай на полях, що палали, лежало висипане на дорогах і тижнями стояло у вагонах.

Сьогодні ми говоритимемо не про проблеми з іншими державами та небажання їх імпортувати дешеве зерно з України. Проблема існує всередині нашої країни, адже знайшлися ділки, які вивезли український урожай, обійшовши повернення податків.

Одеські порти та проблеми відправлення зернових культур

25 жовтня одна з найбільших аграрних асоціацій України повідомила, що учасники зернового ринку масово заявляють про безпідставні затримки суден, завантажених експортною продукцією. На два дні їхній рух морем майже зупинився. І хоча вже 26 жовтня Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спростувало цю інформацію, проте перші судна з портів Одеси вийшли лише 27 жовтня.

Така зупинка морського сполучення під час війни не є чимось незвичайним, хоча цього разу причина була не лише у питаннях безпеки. Це роз’яснив Олег Хоменко, директор Українського клубу аграрного бізнесу: "З пояснень, що обговорювалися на засіданні координаційної ради Міністерства аграрної політики, перше – це військова ситуація, яка була дуже складною. Ми бачили активне патрулювання Чорноморського регіону з боку агресора".

А ось другий фактор, за його словами, полягав у більш ретельному контролі з боку влади щодо неповернення валютної виручки недобросовісними експортерами. Призупинення морського коридору через військову загрозу збіглося з активними заходами Кабміну, НБУ та правоохоронців, спрямованими на боротьбу зі схемним експортом.

Уже на початку 2023 року по всій Україні пролунали скандали із масштабними угодами на митниці. Тоді Служба безпеки та Бюро економічної безпеки (БЕБ) викрили десяток чиновників ДМС та Одеської митниці, які були причетні до схем з розкрадання коштів на експорті українського зерна. Як тоді поінформувала БЕБ, у серпні-вересні 2022 року фіктивні компанії вивезли понад 1 млн. тонн зерна сумнівного походження через потужності зернових терміналів у портах Одеси, які на той момент лише запрацювали у рамках "зернового коридору".

Приблизно через місяць у лютому 2023 року Служба безпеки України та Державне бюро розслідувань оголосили про початок масштабної спецоперації. Правоохоронці проводили обшуки та перевірки по всій вертикалі митниці.

Пізніше БЕБ офіційно повідомило, що "викрили чинних та колишніх посадових осіб Одеської митниці у зловживанні службовим становищем, що дозволило компанії-експортеру соняшникових культур ухилитися від сплати податків". Завдані державі збитки становлять понад 13 млн грн. Тоді п’ятьом учасникам схеми було повідомлено про підозру.

Центр публічних розслідувань на своєму сайті повідомив, що, за інформацією детективів, для реалізації схеми учасники задіяли понад 370 комерційних структур з ознаками фіктивності. Через них скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Після цього продукцію передавали через низку фірм-прокладок і збували зерно експортерам для продажу за кордон. У серпні-вересні 2022 року таким чином було вивезено понад 1 млн. тонн зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів у Чорноморському, Південному та Одеському портах.

Які компанії потрапили під слідство?

Колеги-журналісти з "Останнього бастіону" дослідили, що сорок підозрілих компаній (ймовірно, фіктивних) вивезли через порти Одеси зерна на шість мільярдів гривень. Ось тільки все зерно куплено за готівку, а тому мільярди гривень залишаються за межами оподаткування. Також, щоб зрозуміти, що відбувалося із зерном в одеських портах, журналістам довелося обробити величезний масив інформації в американській базі митних даних ImportGenius. Саме у цій базі можна побачити інформацію про всі експортно-імпортні операції в Україні з 2011 року.

Журналісти перебрали всі записи вручну, щоб знайти ті компанії, які вийшли на ринок після 20 серпня 2023 року. На ринок вийшли 400 нових компаній. Частина з них входить у відомі агрохолдинги, частина – реальні агропідприємства зі своїми гектарами та комбайнами, частина – мала успішну історію експорту за попередні роки.

Однак у цьому великому потоці інформації також було знайдено компанії, що мають ознаки фіктивності: вперше вийшли на ринок у 2023-му, не мають виробничих потужностей і належать незрозуміло кому. І таких підприємств виявилося близько сорока. Усі вони були зареєстровані або змінили власників у 2023 році. Ці компанії не входять у відомі агрохолдинги, не мають власної землі та ніколи раніше не займалися експортом. З керівниками цих компаній зв’язатися не було можливості, оскільки за номерами телефонів ніхто не відповідав або вони взагалі були поза зоною.

На 20 мільйонів доларів зерна вивезла з України компанія "ТЕЛМЕНС" (стара назва "МЕНТІ"), засновником якої, як виявилось, є мешканець Узбекистану Олександр Райков.

1 qhiqquidhiqzhant

2

Аналітики СтопКору поцікавилися, які ще з українських компаній "відзначилися" із несплатою податків до державної скарбниці. І в єдиному реєстрі судових рішень знайшли ухвалу, яка розповіла чимало цікавого. Тут поряд із вже знайомим нам підприємством "ТЕЛМЕНС" є ще низка компаній, у яких головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 7200200. , за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України. Якщо комусь невідомо, то ця стаття говорить про ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у особливо великих розмірах. Вони караються штрафом від п’ятнадцяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років із конфіскацією майна.

Отже, знайомитимемося. Ще одне підприємство – ТОВ "САНПРО", директором якого сьогодні є Савка Володимир Миколайович

3

Власник товариства Озгюр Демір зареєстрований у Сполучених Штатах Америки. Копнувши глибше, бачимо, що нинішній директор трохи раніше був тут лише бухгалтером. Це показує платформа С larity-project.

4

А ще раніше він був працівником Галицької митниці Державної митної служби України.

5

Згідно з офіційним реєстром Опендатабот, компанія так працювала і торгувала, що аж два роки поспіль у неї прибуток у мінусі. Тоді й справді – звідки платити податки?

6

А реєстр YouControl у актуальних зв’язках показує, що офіційний номер телефону компанії зареєстровано ще на три товариства.

7

Наступним у списку наших перевірок потрапило ТОВ "ТОЛАНС". Його власниця Авакова Ізабелла Анастасівна зареєстрована в Узбекистані.

8

Офіційний номер цього підприємства також має не одного власника, а також працює ще на три компанії.

9

А ось власниця "ТОЛАНС", напевно, добре почувається в Україні, адже є підписантом у 79 товариствах, а у трьох - керівником. Компанія до 2023 року називалася "Стивідорна Компанія Жовтнева".

10

Та сама ситуація у ТОВ "ЛІВІОН", гордим власником цього підприємства є Нухметов Фарух Султанханович, зареєстрований у Казахстані. Суспільство у 2021 році взагалі не мало прибутку, а у 2022 р. заробило цілих 100 грн. чистий прибуток. То звідки ж взятися податки, які так "вперто вишукує" БЕБ? До речі, попередньо компанія мала назву "Фурка".

11

12

В Україні Фарух Султанханович є фундатором сорока компаній. І чим тільки вони не займаються – оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом та подібними продуктами; виробництво цементу; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням та кормами для тварин; будівництво житлових та нежитлових будівель; консультування з питань комерційної діяльності та управління. Як у тому старому прислів’ї: "І жнець, і швець, і на дуді гравець". Тобто працівник широкого профіля.

13

І, мабуть, остання компанія, яку переглянемо – це ТОВ "ОЛСАНА", а стара назва "ІНТЕГРА ЛАЙТ". Власник її теж із Казахстану і теж не вміє заробляти. Бо зумів виторгувати за 2022 рік, як і його попередник 100 гривень. Це навіть добре, адже 2021 року підприємство взагалі працювало в мінус.

14

15

На сьогоднішній день власником товариства є Стасилович Олександр Вікторович, ще в недалекому минулому – Тимченко Сергій Вікторович.

16

17

Чому нас так зацікавив колишній керівник? А все тому, що, за відомостями Єдиного державного реєстру декларацій, дружина Сергія Вікторовича Тимченка Юлія Анатоліївна була начальником юридичного відділу апарату Зміївської районної державної адміністрації Харківської області (з 2015 по 2022 рік) та оперуповноваженим ГУНП у Луганській області (за 201).

Ось такий результат є й велике поле діяльності для правоохоронних та інших контролюючих органів.

Як свого часу повідомило Слідство, державна митна служба України не змогла належно перевірити понад 600 потенційно підозрілих компаній-експортерів зерна, про які її поінформувала податкова, йдеться у звіті. Ці компанії мали "ризики ухилення від оподаткування, неповернення валютної виручки та легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом".

Можна бути двічі під санкціями в Україні і відразу заробляти

Ще у грудні 2022 року, коли розслідувалася діяльність кількох сотень компаній-"прокладок", українські правоохоронці провели серію обшуків у портовому місті Одеса та прилеглому регіоні та вилучили з кількох терміналів сотні тисяч тонн зерна. Саме ці термінали належать компанії "Трансінвестсервіс", співвласником якої є бізнесмен російського походження Олексій Федоричев.

Що нам відомо про нього? Декілька років він володів московським "Динамо" і був у списку найбагатших людей Росії за версією російського журналу "Форбс" у 2006 році. В Україну Федоричев попадав двічі під санкції. У 2020 році президент Зеленський виключив Федоричева із списку санкцій, але в 2022 році він знову потрапив під санкції.

Однак у 2023 році Олексій Федоричев подав до суду позов із вимогою зняти з нього санкції, скасувавши указ президента Володимира Зеленського.

Про це у Facebook повідомив журналіст Сергій Іванов.

17

В Україні Олексій Федоричев є власником ТОВ "ТІС-Зерно" та ТОВ "ТІС-Міндобрива", але вже він зареєстрований в Угорщині.

18

Як бачимо, навіть непогано так мешкає бізнесмен на українських хлібах. Офіційно у 2022 році лише ТОВ "ТІС-Зерно" отримало чистого прибутку 148 370 000 гривень, а у 2023 році – 55 474 000 гривень. Непогано має бути так під санкціями в Україні.

19

Аналітики СтопКору й надалі стежитимуть, як закінчиться розслідування із попередньо згаданими компаніями. Крім того, були направлені запити до БЕБ та Офісу Генерального прокурора України для роз’яснення ситуації, що склалася на ринку зернових угод та до самих компаній, що проходять у кримінальній справі ТОВ "ТОЛАНС", ТОВ "ЛІВІОН", ТОВ "ІНТЕГРА ЛАЙТ", ТОВ "МЕНТІ". Та й про діяльність в Україні компаній Олексія Федоричева запит було направлено до РНБО.

Офіс Генерального прокурора повідомив, що за результатами проведення досудового розслідування справи за ознаками кримінального правопорушення про ухилення від сплати податків компаніями ТОВ "ТОЛАНС", ТОВ "ЛІВІОН", ТОВ "ІНТЕГРА ЛАЙТ", ТОВ "МЕНТІ" було закрито. Зокрема, детективами Бюро економічної безпеки України 02.05.2024 ухвалено рішення про закриття кримінального провадження за №72023000110000044 від 06.06.2023, у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

20

І напрочуд нікого не зацікавило, що всі ці компанії, продаючи зерно України великими партіями, взагалі не реєструють офіційний прибуток.


Теги: МахинациимахінаціїТимченко ЮлияТимченко СергейСтасилович АлександрНухметов ФарухАвакова ІзабелаОзгюр ДемірСавка ВолодимирООО СанпроРайков АлександрЭрдоган Реджеп ТайипЭрдоганЕрдоганООО Тис-МинудобренияООО ТИС-ЗерноООО МентиООО Интегра ЛайтООО ЛивионООО ТолансРоссийские олигархизерновий коридорзерновой корридорФедорычев Алексей

Дата і час 20 серпня 2024 г., 00:20     Переглядів Переглядів: 2097
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus

’‚Ћђ€ §‘’Ћђ§ћ з Ђ‡Ћ‚ЋЊ

10 жовтня 2024 г.
loading...
Загрузка...

Наші опитування

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?








Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
1.007303