АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫКLANG
Київ: 13°C
Харків: 11°C
Дніпро: 13°C
Одеса: 17°C
Чернігів: 14°C
Суми: 11°C
Львів: 14°C
Ужгород: 15°C
Луцьк: 15°C
Рівне: 15°C

Встигнути все: як БПП кинув Опоблок, а соратники президента влетіли з облігаціями

Читать на русском
Встигнути все: як БПП кинув Опоблок, а соратники президента влетіли з облігаціями
Встигнути все: як БПП кинув Опоблок, а соратники президента влетіли з облігаціями

У четвер 13 липня депутати, здавалося, вирішили показати виборцям, що їх важка робота таки заслуговує на півторамісячний відпочинок. На цей день було заплановано голосування двох реформ: медичної і пенсійної, закону про Конституційний суд, зняття недоторканності з Михайла Добкіна та перерозподіл доходів бюджету.

Не обійшлося без скандалу, провалу і “кідалова”.

Як це було, слідкував INSIDER.

Встигнути все

За давнім українським звичаєм “шити, білити, завтра Великдень” Рада на останній день лишила всі ключові законопроекти - законопроект про Конституційний суд, пенсійну, освітню, медичну реформи, зміни до бюджет і вишенькою на торт - зняття недоторканності з Михайла Добкіна.

Очевидно, що нормально розглянути стільки питань за такий час неможливо, тому спікер зранку запропонував провести ще один пленарний тиждень. Але депутати відмовились руйнувати свою півторамісячну відпустку.

До того ж розгляд деяких питань - як медична реформа - був заявлений для проформи. Обидва проекти переносились в планах депутатів на осінь.

Першу ж половину дня зайняв багатостраждальний закон про Конституційний суд.

У вівторок опозиції несподівано вдалося завалити розгляд цього питання і викликати в Раду генпрокурора з поданнями на депутатів. Тепер же Рада мала розглянути законопроект, де головна дискусія велась навколо зовсім не КС, а призначення омбудсмена.

Через проект закону по КСУ нардеп від Народного фронту Леонід Ємець вніс зміни до інших законів, які дозволили проводити голосування не таємно, а відкрито. Як відомо, НФ претендує на посаду омбудсмена для Людмили Денисової. Але БПП на цю ж посаду виставила Сергія Алєксєєва. Сторони начебто домовились, що посаду таки отримає НФ, але щоб БПП не кинула колег, на одній з фракцій вони вирішили змінити процедуру призначення з таємної на відкриту.

 qhiddeidzxiqtuant
фото з сайту Верховної Ради

Тоді, якщо Денисова стане головним правозахисником країни, “фронтовики” отримають закриту вертикаль і контроль над поліцією (через Арсена Авакова), пенітенціарною службою (через Павла Петренка) і власне над дотриманням прав людини.

До другого читання різні фракції підготували масу поправок. Найбільш активно з ними виступала “Батьківщина”. Напередодні депутат від цієї фракції Альона Шкрум розповіла INSIDER, що Нарфронт навідріз відмовлявся голосувати цей законопроект, якщо в ньому не буде правки про відкрите голосування за омбудсмена.

“Ми поставили ряд своїх правок, в тому числі щоб забрати історію з омбудсменом із цього закону. Також у нас є застереження по самій роботі суду, його внутрішньому регламенту та процедурі відбору суддів”, - пояснювала депутат.

Натомість всі поправки в залі були провалені. Так, до прикладу, в законі залишилася норма про довічне утримання суддів і про надвисоку зарплатню, як не закликав її прибрати Віктор Пинзеник.

Здавалося, що все вже вирішено і всі чекають, аби проголосувати за давно погоджений проект закону. Проте у розміреному процесі просування потрібної версії документу не обійшлося без ексцесів.

Нардеп Ольга Червакова попросила врахувати поправку 536, яка начебто залишала таємне голосування. Неочікувано зал її підтримав. Саме після цього, за словами депутата Юрія Левченка, присутній на засіданні Аваков кинувся до спікера і нібито просив скасувати поправку. Голова президентської фракції Артур Герасимов також розгублено бігав залою, очевидно намагаючись з’ясувати як це сталося.

фото Яна Доброносова

Ситуацію вирішив Руслан Князевич. Він попросив колег уважно читати, що вони голосують, бо проголосована поправка стосувалась не режиму обрання, а лише права омбудсмена звертатись до Конституційного Суду України з поданням про відповідність законів Конституції.

"А ті поправки, про які ви говорите, не були підтримані залою", - заявив Князевич.

Претендент від БПП на посаду омбудсмена Сергій Алексєєв підтвердив, що парламент змінив процедуру обрання уповноваженого з прав людини з таємної на відкриту.
Альона Шкрум тим часом написала у Facebook, про “договорняк” коаліції з Опоблоком.

“Відбувається один з найогидніших договорняків: Народному Фронту віддають посаду омбудсмена в обмін на це голосування! … Зігнали весь Оппоблок, а він в обмін на НЕзатримання Добкіна сьогодні дасть усі голоси, щоб допомогти Президенту узурпувати владу та мати ручний КСУ!!”, - зазначила нардеп.

Цю ж думку її колега Сергій Соболєв активно просував журналістам у кулуарах.

Перемога “антикорупціонерів”

Голосування за законопроект по КС проходило при заблокованій трибуні та включеному гучномовцю, в який опозиція закликала позбавити депутатів недоторканності та негайно розглянути подання на Добкіна.

Ірина Геращенко, яка в цей момент виконувала роль головуючого, попросила Віктора Чумака припинити знущатися з неї та включити мегафон дружині депутата на кухні. Своїх же колег вона обізвала “фріками”.

Втім опозиція, в тому числі єврооптимісти не здавалися і грали в свою гру. Тим більше, що в порядку денному було надважливе для них питання - призначення аудитора НАБУ. На думку опозиціонерів, влада на цю посаду намагалась протягнути Олександру Яновську. Вони ж вимагали лише незалежного іноземного фахівця.

Втім, у рейтинговому голосуванні, на яке Андрій Парубій поставив усіх кандидатів, не зуміли перемогти ні американська прокурор у справі Лазаренка Марта Борщ, ні колишній прокурор Іспанії Карлос Кастренсану, який посадив за грати половину владної верхівки Гватемали.

Найбільше голосів було таки у професора Олександри Яновської, проте остаточне затвердження її кандидатури набрало лише 216 голосів. Парубій оголосив перерву.

фото Яна Доброносова

Голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв виходив з сесійної зали з голівудською посмішкою. “Це перемога. Це дуже велика справа,” - казав він.

Поцілувавши в щоку віце-спікера і колегу по фракції Оксану Сироїд, яка якраз роздавала коментарі журналістам, Соболєв почав активно відповідати на дзвінки, приймати привітання і одночасно вітати когось. Він дочекався журналістів, аби розповісти про свою перемогу. Було видно, що про це нардеп хотів говорити багато:

“У парламенту не знайшлося голосів за призначення професійних людей. Але, на щастя, не знайшлося і для призначення залежної місцевої адвокатки, яка, я думаю, робила би все, що забажали би ті, хто боїться розслідування Національного антикорупційного бюро”.

Він також акцентував на тому, що важливо, аби Парубій не піддався на тиск і не поставив кандидатів на голосування знову. Спікер цього таки не зробив.

Нардеп Віктор Чумак у свою чергу заявив, що він задоволений результатами голосування, бо тепер “НАБУ ніхто не заважатиме працювати ще певний час”. Мовляв, процедура відбору нових кандидатів на аудитора бюро від парламенту затягнеться надовго.

Вже ввечері голова фракції БПП Артур Герасимов із посмішкою намагався переконати журналістів, що голосування за аудитора це і є приклад парламентаризму. За його словами, жодного тиску на депутатів для обрання конкретної кандидатури не було. Звучало не надто переконливо, зважаючи на затяжну епопею з намаганням призначити “свою людину” на цей пост.

Бюджетна невдача президента

Головне питання дня розглядалось по обіді, і воно було не про реформи, а про гроші. Депутати мали перерозподілити 26 мільярдів бюджетних надходжень. Як відомо, 2 тижні тому керівництво фракції БПП влаштувало прем’єру показову обструкцію, наказавши своїм депутатам не підтримувати проект в цілому.

Співрозмовник у БПП каже, що у середу голова уряду приходив на фракцію та просив підтримати пенсійну і медичну реформу. Зокрема, прозвучала фраза про те, що, попри чутки про зближення Гройсмана з іншими політичними гравцями, він залишається з командою президента.

фото з сайту Верховної Ради

За словами посвячених у інтриги, розподілом коштів у бюджеті був невдоволений президент. Також не були враховані й інтереси ГПУ. Незважаючи на те, що левову частину коштів здобув через спецконфіскацію Юрій Луценко, Гройсман замість потрібних 7 мільярдів на зарплати для прокурорів виділив лиш 1,3.

“Бюджет був радикально переписаний. Гройсман у першому читанні угробив дороги, зарплати прокурорів, ще кілька позицій. Крім того, через дисконтну схему він віддав без дисконту старі борги по ПДВ. Тому Перший (президент Порошенко) наказав Южаніній все радикально переписати і взяти ці борги під свій контроль шляхом видачі ОВДП”, - каже співрозмовник INSIDER.

Далі ОВДП мала скупити інвесткомпанія ICU, яку пов’язують з оточенням президента, з чого би заробила понад 2 мільярди.

“Це їх традиційна схема, і за це вони вже не раз звинувачувались в корупції”, - каже один з депутатів БПП.

Відтак не обійшлося без скандалу. Рада провалила правку про випуск облігацій. Податковий комітет в особі Ніни Южаніної наполягав на прийнятті правки Артура Герасимова і Андрія Тетерука, яка полягає у відшкодуванні ПДВ не грошима, а облігаціями.

Також разом з цим ішла поправка, яка б дозволила комітету вручну вибирати підприємства, які отримають кошти. Южаніна пояснювала, що багато сум перебувають у судових спорах і якщо справи виграватиме бізнес, то доведеться відшкодовувати ПДВ не облігаціями, а реальними грошима, що  у підсумку призведе до накопичення боргу держави.

Провал поправки ледь вдруге не поставив хрест на змінах до бюджету. Законопроект прийняли мінімально необхідними 226 голосами нардепів.

При чому відбулося це у показовий спосіб. Зрозумівши, що правка про ПДВ не пройшла, “сірий кардинал” президентської політсили Ігор Кононенко дав сигнал фракції “валити” голосування, в свою чергу прем’єр показав, що треба підтримати.

В результаті, за перерозподіл бюджету проголосували тільки 62 депутата від БПП, але для Гройсмана ситуацію врятували екс-”регіонали”: “Опоблок”, “Відродження” та “Воля народу” - в сумі дали 59 вирішальних голосів.

Голосування Опоблоку багато в чому відбулось завдяки субсидіям, які було збільшено на 30%.

Пізніше нардеп від БПП Дмитро Білоцерківець розповів, що пункт про субсидії був важливим для Опоблоку і, мовляв, тому вони голосували за бюджет.

Як відомо, ряд підприємств, які забезпечують теплом населення, досі не отримали від держави виплати за субсидії для населення. Це в тому числі стосується підприємств Ріната Ахметова. Нещодавно конфлікт навколо цих грошей ледь не привів до зупинки двох київських ТЕЦ.

Цілий день Опоблок звинувачували в підгруванні владі в обмін на збереження недоторканності Добкіна. Опозиція повторювала цю тезу як мантру: ось побачите, влада у вечір не дасть за це потрібні голоси.

Кинути Опоблок

Теза про “договорняк” з Опоблоком справджувалась аж до самого голосування за подання генпрокурора.

Михайло Добкін попросив колег припинити обговорення і закінчити цю справу якомога швидше. Наголосивши, що сам голосуватиме за зняття з себе недоторканності, депутат сказав, що готовий навіть потрапити до СІЗО.

“Там живуть люди, які сидять по неправильним обвинуваченням, в десять разів кращі за тих, хто їх намагається судити за те, чого вони не робили”, - зазначив він.

Перед голосуванням більшість нардепів традиційно закликали підтримати всі три подання на Добкіна.

“Мені дуже прикро, що цього подонка, цього урода ми досі не посадили. Мені соромно, що за 3 роки ми навіть не підняли пальця, щоби цю сволоту притягнути до відповідальності”, - заявив “фронтовик” Ігор Гузь.

Виступ був емоційним та сповненим ненормативної лексики. Більш культурно, проте не менш жорстко, виступали і його колеги. Гул обурення наповнив сесійну залу, коли один із депутатів продемонстрував роздруківку фото, на якому Добкін та мер Харкова Геннадій Кернес виступають на початку 2014 року на фоні російських триколорів на акції Антимайдану.

В цей час в ложі сидів Арсен Аваков, конфлікт якого зі зв’язкою Кернес-Добкін колись навіть змусив нинішнього очільника МВС покинути країну.

Проте він особливого інтересу до того, що відбувалося в залі, здавалося, не проявляв - прикриваючи обличчя рукою, розмовляв по телефону. Як пізніше розповів один з нардепів від НФ, Аваков приїхав у Раду, аби слідкувати за голосуванням бюджету, де зафіксоване виділення додаткових коштів для Нацполіції, і просто вирішив затриматися на Добкіна.

Парасюк з трибуни теж демонстрував фотографію - Добкіна з російським прапором. Він звертався до Генпрокурора, апелюючи, що саме цих фактів мало стосуватися подання на Добкіна.

Очевидно, керівництво БПП після голосування за бюджет вже не так цікавило те, що відбувається серед нардепів. Голова БПП Артур Герасимов вивів іншого впливового нардепа Ігоря Кононенка із зали через ложу парламенту.

Михайло Добкін вислухав усі виступи стоячи. У його підтримку висловилися нардепи від груп “Волі народу” і “Відродження”, а також однопартійці. Поруч із Добкіним стояв його молодший брат. Принаймні намагався. Іноді по його тілу проходили дивні конвульсії, він часто озирався і наче не міг зрозуміти, де він знаходиться і що відбувається. Парубій поставив подання на голосування.

Рада дала голоси не лише за зняття недоторканності, але й погодила затримання та арешт нардепа під здивовані і схвальні вигуки з ложі преси.

Після голосування Добкін зняв з себе натільний хрест та передав його своєму братові. На уточнююче запитання журналістів щодо цього епізоду, сказав, що злякався затримання одразу після голосування. Мовляв, в слідчому ізоляторі хрестик би відібрали.

Після тривалої паузи Добкін таки вийшов у кулуари. Нардеп заявив, що не сумнівався у результатах голосування, тож зустрінеться з усіма в суді, де готовий доводити свою невинуватість.

“Ще тиждень тому я не сумнівався, що так буде. Ви не чули нічого, що підтверджувало б звинувачення ГПУ. Це чиста політика. Я обіцяв нікуди не тікати, я не втік", - сказав він.

Наостанок Добкін пообіцяв повернутися до Ради, попри все, що з ним відбуватиметься далі.

Генпрокурор Юрій Луценко на брифінгу заявив, що рішення парламенту було для нього “очікуваним”. Також він пояснив, що право затримувати народного депутата одразу після зняття недоторканності мають тільки САП і НАБУ.

“Завтра він має прийти до Генпрокуратури на другу годину. Сподіваюся, завтра також суд обере міру запобіжного заходу”, - розповів Луценко.

В цей час під стінами парламенту активісти націоналістичних організацій заблокували всі виходи, вимагаючи, аби Добкін вийшов з Ради тільки у кайданках.

Натомість в залі почали розглядати пенсійну реформу. Проте інтерес депутатів до роботи різко згас, вони виходили на перекур та розслаблено роздавали коментарі.

А от представники “Опоблоку” загальної ейфорії не розділяли. Один із депутатів цієї фракції вийшов в кулуари з гіркою посмішкою. У короткій розмові з INSIDER він підтвердив, що домовленість по сьогоднішнім голосуванням з коаліцією в обмін на Добкіна була.

“З цими людьми не можна домовлятися”, - зітхнув нардеп, потиснувши плечима.

Факт домовленості побічно підтверджує і неголосування Сергія Березенка за затримання та арешт Добкіна. Його вважають одним із головних переговорників - “збирачів голосів” від БПП. Після голосування він виглядав дещо спантеличеним.

Співрозмовник INSIDER в “Опоблоці” також розповів, що прокуратура погодилася на те, що Добкін може вийти під заставу і назвала суму - 250 мільйонів гривень. Нагадаємо, ГПУ називала у поданні на Добкіна суму збитків у 220 мільйонів.

Представники НФ, які сидять поруч з колишніми регіоналами, розповідають про цікавий діалог між лідерами Опоблоку.

“Після голосування Нестор Шуфрич підійшов до Юрія Бойка і геть не тихо йому сказав, що якщо він ще раз про щось піде домовитися з БПП, то він йому особисто повідриває руки”, - розповів виданню один з депутатів.

Офіційно нардепи з коаліції були не настільки охочі говорити про Добкіна.

Лише Мустафа Найєм заявив, що депутати просто злякалися наслідків неголосування проти такої одіозної особистості як Добкін.

“Злякалися того, що відбувається на вулиці і того гвалту, який би почався в залі. Бо договорняк був аж надто очевидним”. Його думку в розмові з журналістами поділяв і нардеп від “Батьківщини” Сергій Соболєв.

Один із впливових “фронтовиків” у розмові з INSIDER висловив впевненість, що сьогоднішнє голосування оформило остаточне розлучення БПП з “Опозиційним блоком”.

“Зате “ляшківці” і “Відродження” прямо ходили та реготали. Тепер їхня цінність збільшилась в рази. Особливо у “Відра”. Кажуть: це ж потрібно було в таке лайно влізти, але тепер наші акції виросли”, - розповів нардеп.

Після голосування за Добкіна, Рада все ще продовжувала свою роботу. До закінчення вже подовженого робочого дня залишалося менше години. Пропозиція спікера Андрія Парубія продовжити роботу до 10 години не набрала необхідних голосів. Депутати спромоглися проголосувати лише за пенсійну реформу в першому читанні. Інші законопроекти, в тому числі медичну реформу, Рада відклала “на потім”.

theinsider.ua


Теги: Червакова ОльгаОпозиційний блокБлок ПорошенкоКонституційний СудДобкин

Дата і час 14 липня 2017 г., 17:19     Переглядів Переглядів: 2943
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus

’‚Ћђ€ §‘’Ћђ§ћ з Ђ‡Ћ‚ЋЊ

10 жовтня 2024 г.
loading...
Загрузка...

Наші опитування

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?








Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
0.066769